Teknolojik

Ali İtak - 21 Haziran 2011

Buna göre mevcut durumda 22 olan ‘.com’ ‘.org.’ ‘.net’ ‘.tv’ gibi alan adları yerine neredeyse herhangi bir dildeki herhangi bir sözcüğün de kullanılması söz konusu olabilecek ve alan adları sayısında büyük bir artış yaşanacak.

Alan adları konusunda başvuruları gelecek yıldan itibaren kabul etmeye başlayacak olan ICANN’ın ilk müşterilerinin büyük şirketler ve kent yönetimleri olması bekleniyor.

ICANN Başkanı Rod Beckstrom, kurumun İnternet adreslerinin belirlenmesi konusunda sınırsız olanaklara kapı açtığını söyledi ve ekledi: “Kimse bu tarihi kararın bizi nereye götüreceğini tahmin edemez.”

Kurumun onay verdiği adres uzantıları arasında örneğin ‘.google’, ‘.coke’ ya da ‘.bbc’ gibi alan adları olabilecek.

Mevcut durumda 22 alan adı uzantısına ve ‘.tr’ ,’.uk’ gibi 250 ülke uzantısına izin veriliyor.

Gelecek yıldan itibaren kabul edilecek başvurularda, yeni alan adı almak isteyen kişi ya da kurumların 185 bin dolar ödemesi ve istedikleri ismi almak için meşru gerekçeleri olduğunu göstermeleri gerekecek.

Uzmanlar, büyük şirketlerin, İnternetteki görünürlüklerini artırabilmek için bu miktarı ödemeyi kabul etmelerini beklediklerini söylüyor.

ICANN’in bu kararı, 26 yıl önce ‘.com’ uzantısının kabul edilmesinden bu yana sektörde gerçekleşecek en büyük değişiklik olacak.

Yeni uzantılar için ilk başvurular 12 Ocak 2012’de yapılabilecek.

DEVAMINI OKU >> İnternette Yeni Alan Adı Uzantıları…

Ali İtak - 11 Mayıs 2011

Xerox, Outlook hesabındaki e-postaları farklı parametrelerle analiz eden “Business of Your Brain” isimli ücretsiz bir uygulama çıkardı.

En çok kimden e-posta alıyor ve gönderiyorsunuz, en çok kiminle toplantı yapıyorsunuz, e-postalarınız hangi günlerde daha çok geliyor, en çok kim size ekli ve yüklü dosyalar gönderiyor, kimlerin e-postalarını okumadan siliyorsunuz? Xerox, asıl işine odaklanmak ve zamanı doğru yönetmek isteyenlere bu uygulamayı öneriyor.

Xerox’un geliştirdiği “Business of Your Brain” uygulaması, Microsoft Outlook’da bulunan e-postaları ve ajanda hatırlatmalarını analiz ederek zamanınızı nasıl kullandığınızı ve çalışma verimliliğinizin nasıl etkilendiğini gösteriyor. Masaüstüne ücretsiz indirilebilen uygulama, e-posta kutusundaki ilgi çekici verileri ortaya çıkarıyor. Xerox’un bu bilgilendirici ve eğlenceli uygulaması ücretsiz olarak http://www.BusinessofYourBrain.com sitesinden indirilebiliyor. Xerox bu uygulamayı, asıl işine odaklanmak, zamanı doğru kullanmak ve verimliliğini artırmak isteyenlere öneriyor.

“Business of Your Brain” uygulaması, interaktif kroki üzerinden kullanıcının e-posta kutusundaki faaaliyetlerini analiz ediyor. Kullanıcının isteğine bağlı olarak günlük, haftalık ya da aylık olarak, “Faaliyet, Kişiler, Etkinlikler ve Kelimeler” adlı 4 ana başlık altında gerçekleştirilen analizler şu alt verileri içeriyor:

Faaliyet: Kullanıcıların e-posta kullanım biçimlerine dair istatistikler veren bu başlık altında; hangi günlerde kaç tane e-posta gönderdiğiniz/aldığınız, haftanın günlerine göre e-posta kullanım oranlarınız, hangi kelimelerin daha sık kullanıldığı, gereğinden fazla büyük (300 kelimeden fazla olan) e-postaların ve kısa e-postaların sayısı, en çok kullanılan e-posta konusu gibi bilgiler yer alıyor.

Kişiler: Bu başlık altında değerlendirmesi yapılan 10 konu bulunuyor:

• Ekli e-postalar: En çok ekli e-posta gönderen kişiler belirleniyor.
• En çok yok sayılan: Business of Your Brain, gönderdiği e-postaları okumadan silmekten en çok hoşlandığınız kişileri söylüyor.
• Toplantı arkadaşı: Bu özellik ile en çok kiminle toplantı yaptığınızı ve en çok toplantı davet e-postası gönderen kişiyi bulabiliyorsunuz.
• En hızlı panik olan: Business of Your Brain uygulamasının yaptığı analiz sayesinde, en çok kim “çok acil” uyarısıyla e-posta atıyor öğrenebiliyorsunuz.
• Otomatik e-posta: Bir insandan değil, bir sunucudan gelen otomatik ya da spam e-postaların istatistiğini çıkarabiliyorsunuz.
• Kısa ve sevimli: Kısa ve teşekkür içeren e-postaları kimlerin attığını da bu uygulama sayesinde öğrenebiliyorsunuz.
• Ofis eşi: Bu özellik de, en çok kiminle karşılıklı olarak e-posta alıp gönderdiğinizi gösteriyor.
• En konuşkan: En uzun ve ayrıntılı e-posta atan kişiler de bu özellik sayesinde ortaya çıkıyor.
• “cc” yapmaktan en çok hoşlananlar: Size gönderdiği e-postalara, birkaç kişiyi daha ekleyen kişinin kimler olduğu hakkında uygulama size bilgi veriyor.
• 000 insanlar: En çok “ofis dışında” otomatik mesajı gönderen kişileri belirliyor.

Etkinlikler: Bu ana başlık altında da, outlook toplantı notlarına yönelik bilgi ve istatistikler ortaya çıkartılıyor. Çakışan toplantılar, toplantıda geçen süreler, toplantı yapılan kişiler, en çok kiminle toplantı yapıldığı, hafta sonu toplantıları, toplantı konuları, 1 saatten uzun süren, 8 kişiden fazla katılımcısı olan ya da tekrar eden toplantılar gibi ilginç bilgiler öğrenilebiliyor.

Kelimeler: Bu kısımda ise, gelen ve giden e-postalarda en çok kullanılan kelime ve tabirlerle ilgili istatistikler yer alıyor.

Yeni uygulamayla ilgili değerlendirmede bulunan Xerox CMO Christa Carone; “Günümüz ofis ortamında, e-postalar ve toplantı hatırlatmalarıyla e-posta kutumuz her hareketimizi etkileyebiliyor. Business of Your Brain, kaçınılmaz e-postalar ve asıl işinize odaklanma yeteneği arasındaki durumu gösteren eğlenceli bir uygulama. Bu uygulama, gününüzü daha verimli değerlendirmeniz için size küçük ipuçları verecek ” dedi.

DEVAMINI OKU >> Business of Your Brain

Ali İtak - 15 Aralık 2010

1800sredni

Intruder M1800R (VZR1800) 2006 yılında heyecan verici bir çıkış yapmıştı. Bu konsept 2007 yılından sonra yeni renkleri ile meraklıların beğenisini kazanmıştır. Klasmanında dünyanın en geniş piston çaplı ve en yüksek standart güce sahip seri üretim içten yanmalı benzinli motoruna ve en geniş tabanlı arka lastiğe sahiptir. Özel alaşım kullanılan motor parçaları yalın görünümüne rağmen son derece ileri teknoloji içermektedir. Sahip olduğu en son teknoloji  ilhamını performans serisi motosikletlerin öncüsü olan Suzuki GSX-R’ lardan almıştır.

Heyecan verici kendine has tasarımı, muazzam bir güç ve bir traktörü anımsatan çekiş torkunu da klasik motosiklet görüntüsü ile birlikte sunmaktadır. Aynı anda hem güç hem de stil ve saygınlık sahibi olmak isteyen motosiklet severler için üretilmiş bu motosiklet ile haftasonu sürüşlerinin yanı sıra uzun mesafeli seyahatleri de hızlı ve konforlu yapmak mümkün olabilecektir.

Tek kelime ile custom motosiklet görünümünde spor motosiklet gücünü yaşayabilirsiniz.

Darısı başımıza….

Amin…

intruder_m_1800r_01

Duvar kağıdı yapmak isterseniz…

Suzuki_Intruder_M_1800_R_2006_00_1024x768

DEVAMINI OKU >> Suzuki VZR 1800 İntruder…

Ali İtak - 15 Haziran 2010

sigmaRusya’da askeri ve sivil havacılık için en son geliştirilen jetlerden Sigma-5 ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Küçüklüğü ile dikkat çeken mini-jet garaja sığacak boyutlarda.

Jukovski havalimanında ilk deneme uçuşlarını gerçekleştiren iki koltuklu mini-jet Sigma-5 istihbarat misyonları için üretildi. Tasarımcılar ayrıca ormanların izlenmesi, enerji hatlarını, petrol ve gaz boru hatlarının gözlemi için de kullanılabilecek jetin özel sivil havacılıkta kullanılabilecek kadar kompakt olduğunun altını çiziyor. Uçağın bu açıdan Rusya’da bir ilk olabileceği belirtiyor.

Yeni Sigma-5 uçağı özel jet alanında yeni döneme başlangıç verebileceğini uman tasarımcılar, jetin son deneme uçuşlarını tamamlamak üzere. Hafif ağırlıklı ve kullanımı kolay olan jetin, ayrıca küçük olması ile birlikte kanatları bir kişi tarafından kolayca yukarı kaldırılarak garaja koyma imkanını oluşturuyor.

Sigma-5 Rusya’da geleneksel olarak düzenlenen Havacılık Fuarı MAKS 2009’da olumlu eleştiriler almıştı.

Jukovski tasarım bürosu 20’ye yakın Sigma-5 modelinde uçak hazırladı. Uçakların her birinin 75 bin Euro’dan satılması hedefleniyor.

İki koltuklu Sigma-5’in ağırlığı 600 kilogram. Uçak saatte 270 kilometreye ulaşabiliyor. Tasarımcılar uçağın daha hafif ve kullanımını daha da kolaylaştırmak için çalışmalara devam edeceklerini belirtiyor.

DEVAMINI OKU >> Garajınıza Sığacak Jet “Sigma 5″…

Ali İtak - 10 Mart 2010

explorerMicrosoft firması, bilişim korsanlarının, web tarayıcısı Internet Explorer’ın eski sürümlerinde yeni ortaya çıkan bir açıktan yararlanarak saldırılar düzenlediklerini bildirdi.

Şirket merkezinden yapılan açıklamada, Internet explorer’ın IE6 ve IE7 sürümlerinde yeni belirlenen bu açığın bilgisayar korsanlarının saldırılar düzenlemesine olanak sağladığı belirtilerek, ”Bu açığı kullanarak siber saldırılar düzenlediği yolunda bilgiler aldık. Bu tehdidi izlemeyi sürdürüyoruz ve durumda değişiklik olursa yeni bir açıklama yapacağız” denildi.

Bilişim korsanlarının bilgisayarların uzaktan kontrolünü ele geçirmek için bu açıktan faydalanabilecekleri uyarısında bulunan Microsoft, yeni sürüm IE8 ve daha eskisi IE5’in bu sorundan etkilenmediğini bildirdi.
Microsoft, iki ay önce de IE6’da ortaya çıkan ve korsanların özellikle Google’a yönelik siber saldırılarda bulundukları bir açık nedeniyle uyarı yayınlamak zorunda kalmıştı.

DEVAMINI OKU >> Internet Explorer 6 ve 7’de Açık…

Ali İtak - 04 Mart 2010

windows_vista_8

Microsoft’un büyük umutlarla satışa sunduğu Windows Vista, hiçbir zaman Windows XP kadar yaygınlaşma şansı bulamadı. Windows XP, 2000 yılından bu yana kullanıcıların en popüler işletim sistemi olmayı başardıysa da, Vista aynı başarıyı gösteremedi. Vista’dan sonra Windows 7’yle kullanıcıların karşısına çıkan Microsoft, Servis Paketsiz Windows Vista sürümlerine olan desteğini çekeceğini duyurdu. Bu kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte ise Vista kullanıcıları artık işletim sistemlerini güncelleyemeyecek ve dolayısıyla kullanıcıların bilgisayarları virüs tehdidine açık bir hale gelecek.

Microsoft, Windows Vista’nın RTM sürümünün (Servis Paketsiz sürüm) teknik desteğini Windows XP SP2’den ve Windows 2000’den birkaç ay önce kesmeyi planlıyor.

Microsoft tarafından Service Pack’siz Vista’nın (RTM) desteği 13 Nisan’da sona erdirilecek. Bu tarihten sonra Windows Vista desteği alabilmek için en az SP1 sürümünü kullanıyor olmak gerekecek. Bu sayede güvenlik güncellemeleri ücretsiz olarak devam edecek.

Windows XP SP2 ve Windows 2000’in teknik desteği 13 Temmuz’da sona ererken Windows Server 2003 ise uzatılmış desteğe geçiyor; yani şirketler parasıyla teknik destek almayı sürdürecek.

Microsoft erken duyurunun sebebinin tüketicileri hazırlıksız yakalamamak olduğunu belirtti. Sonuçta Microsoft ufak ufak eski işletim sistemlerini tedavülden kaldırıyor, Windows 7’ye ve sonrasına yolu açıyor.

DEVAMINI OKU >> Vista Kullanıcılarına Kötü Haber…

Ali İtak - 15 Şubat 2010

nissan_juke

Nissan, bu yıl içerisinde piyasaya süreceği yeni kompakt Crossover’ının ismini açıkladı:

Nissan Juke
Mart ayında gerçekleşecek Cenevre Motor Show’daki tanıtımının ardından önümüzdeki Ekim ayında satışa sunulacak olan Nissan Juke, Nissan’ın İngiltere’ deki tesislerinde üretilecek.

Yeni model  küçük otomobil segmentinin ihtiyacı olan dinamizm ruhunu bu sınıfa fazlasıyla  kazandıracak.

Nissan, bu  modeliyle Avrupalı kullanıcılara klasik ve geleneksel bir hatchback otomobilin dışında sıradışı bir alternatif sunuyor.

Nissan’ın Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Başkanı Simon Thomas konuyla ilgili olarak;  “Birçok müşterinin çarpıcı dizayn, mükemmel yol tutuş ve sürüş zevkinin kullanıcı dostu teknolojilerle birlikte harmanlandığı bir araç arzuladığını biliyorduk. Yeni Crossover tüm bu benzersiz özellikler ışığında Avrupa’ da emsalsiz bir pazara hitap edecektir” dedi.

Thomas ayrıca, Nissan Qashqai ile Avrupalı araç kullanıcılarının nabzını tutmayı başardı. Bu pazar için çok çalıştık ve yeni crossover ile, Avrupalı müşterilerin isteklerine tam manası ile cevap veren bir araç sunacağımıza inanıyoruz. Yeni modelin Nissan’a yeni jenerasyon ve farklı bir müşteri kitlesi getireceğinden eminiz. Bilindik ve tekdüzeliğe karşı bir duruşla tasarlanan Qashqai ile büyük bir başarı elde ettik. Qashqai’de şu ana kadar 500,000 adetlik bir satışa ulaştık ve Qashqai’den bu yeni modele aktarabileceğimiz sayısız ders ve bilgi birikimimiz var.  Bu sebepten elimizde yeni bir başarının olduğunu şimdiden görebiliyoruz ve bu konuda kendimize güveniyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.
Juke, Qashqai, Qashqai+2 ve Note’un üretildiği Avrupa’nın en verimli üretim yapan fabrikalarından biri olan Nissan’ın İngiltere’deki Sunderland tesislerinde üretilecek.

Tüketiciler, 2003 senesinde Murano modelinin Amerika pazarında satışa sunulması ile, Crossover konsepti ile ilk kez tanışmışlardı. Dinamik tasarım ve bir otomobildeki sürüş konforunun füzyonu olan araçlar aynı zamanda 4 çeker sistemi ile donatılmıştı. Buna ek olarak yüksek sürüş pozisyonu ile sürücülerin görüş imkanları çok daha artmıştı.

Aynı zamanda kutu şeklinde olan klasik SUV tasarımının dışında olan bu araçlar büyük başarı kazanarak yüksek satış adetlerine ulaşmıştı. 2007 senesinde satışa sunulan Nissan Qashqai ile Crossover konsepti ilk kez Avrupa’lı kullanıcılarla tanıştı ve 2,5 sene zarfında yarım milyona yakın kullanıcı Qashqai deneyimini yaşadı.

Diğer fotoğraflar içn Lütfen Tıklayınız…

DEVAMINI OKU >> Nissan Juke…

Ali İtak - 28 Ocak 2010

Kişiliğinizi ve karizmanızı yasıtacak yaratıcı bilgisayar kasaları…

120

121

122

123

124

Devamıda var. Lütfen Tıklayınız…

DEVAMINI OKU >> Sizi Yansıtan Bilgisayar Kasaları…

Ali İtak - 28 Ocak 2010

Zevkinize göre birini seçin…

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

DEVAMINI OKU >> Zevkinize Uygun USB Taşınabilir Bellekler…

Ali İtak - 26 Ocak 2010

LoopLightSleeper

Light Sleeper, gece lambası gibi bir nevi aydınlatıcı ve kişiselleştirilmiş bir alarmdır. Alarm sistemi yatak takımları içine en doğal şekilde entegre edilmiştir. Zamanın başlangıcından beri insan vücudu uyumaya ve dinlenmeye mecburdur. Ama bu uyuma ihtiyacı tabii ki kontrol altında olmalıdır. İnsanlar uyku olayını fazlaya kaçılırsa rüyalar aleminden çıkamayabilirler.Yaşam boyunca yaptığımız iş veya eğlence seyahatleri sonucu talepler devamlı olarak, insan vücudunun ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. İnsan vücudu kendi senkronizasyonunu dışına çıkamamaktadır. Ama bu yastık ve yorgan takımı günümüz elektronik teknolojisini kullanarak geleneksel tekstili reaktif bir ışık kaynağı haline getirmiştir. Yataktan dinç kalkmayı ve dinlenmiş uyanarak günü ve yaşamayı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

LoopCushion

Yatak takımları, gün ışığının yetersiz kaldığı düzeyde, tıbbi koşulları dengeleyerek, hormonal dengesizlik, depresyon, enerji kaybı, adet öncesi sendromu, kilo ve migrene kadar neden olan mevsimsel ve duygusal bozuklukların tedavisini amaçlamaktadır. Arupalı çoğu bilim adamları uyku veya duygusal bozuklukları “vücut saati” olarak isimlendirilen dengenin kaybolmasıyla açıklamaktadır. Bu, parlak bir ışık saçan yatağın ise; alarm özelliğiyle uyarıcı ama günlük uyku / uyanıklık döngüsünde ve hormon fonksiyonları kontrol altına almak yani vücut saati sıfırlamak için kulllanılabileceği önerilmektedir. 10.000 lüks parlak bir ışık kullanarak, vücut saatini sıfırlamak, stresi dağıtmak ve hormonları  aktif ve enerjik pozisyonda tutarak ihtiyaç duyulan gece uykusundan maksimum düzeyde yararlanılması amaçlanmaktadır. Böylece gün boyunca iyi hissedilerek pozitif enerji yayılması sağlanabilir . Yoğun suni ışık ve pozlama, gece boyunca hormon melatoninin salgılanmasını bastırabilir. Serotonin ve diğer nörotransmitterlerin etkinliğini artırabilir. Araştırmalar, vücudun iç saatini sadece parlak ışık için ve günün belirli saatlerinde tepki gösterdiğini ortaya koymuştur. Yatak takımlarıda kişileri zihinsel ve bedensel olarak zinde tutmak ve vücut saatini düzenlemede yardımcı olarak özellikle seyahatler için uygundur.

DEVAMINI OKU >> Light Sleeper…