Hayalimdeki Arabalar

Ali İtak - 24 Nisan 2011

klasik_otomobiller

16 Nisan 2011 Cumartesi günü Klasik Otomobil tutkunları Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bir araya geldi.

Klasik Otomobil Kulübü tarafından Sapanca ilçesi Güral Otel’de “Klasik Otomobil Rallisi” düzenlendi. Güral Sapanca Klasik Otomobil turuna 1930 modelden başlayan değişik tarih ve modellerde 38 araç katıldı. Sapanca Güral Otel’in sponsorluğunda bir araya gelen her biri bir servet değerinde olan 38 klasik otomobil tutkunu Sapanca’nın müthiş doğa güzelliğinde hafta sonu keyfini çıkarttılar

Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Aydın Harazi sezonun ilk yarışını Sapanca’da gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün Güral Sapanca Otelin sponsorluğunda sezonun ilk rallisini yapmış olacağız. 40’a yakın bir araç katılımı var. En önemlisi kazasız belasız güzel bir gün geçirmek. Bu 19 Mayıs’ta Bodrum’da yapacağımız bir sonraki ralliye bir alıştırma diyebiliriz. Hem İstanbul’a yakın olması açısından hem etabın daha kısa ve keyifli açısından bugün yaptığımız bu etkinliğe ısınma rallisi diyebiliriz” dedi.

Harazi, 1920’lerden 1970’le kadar araç bulunduğunu belirterek, “Bugün burada bin 1920’li yıllardan tutun 70’li yılların sonuna kadar 60, 70 seneyi kapsayan bir dilimde Anadol’dan tutun Rolls-Royce’e kadar her çeşit klasik araç var. Amerikan arabaları ağırlıklı Corvette, Jaguar, Mercedes gibi bir birinden keyifli güzel araçlar. Meraklısı için hem keyifli bir uğraşı hem de tatmin edici bir uğraşı hem bakımı yapıp arabayı çalışır bir hale getirdikten sonra aldığınız haz bir çok şeye değişilmez. Parça bulma konusunda arada sırada zorluklar çekiyoruz ancak artık internet ortamında parça bulmak eskisi kadar zor değil.

Yurt dışındaki üreticilere ulaşabiliyorsunuz. Mühim olan doğru ustayı bulmak” diye konuştu.

Klasik Otomobil Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Can Garo İlkkan “Bugün Sapanca’da Türkiye Şampiyonasının ilk rallisi ilk ayağı gerçekleştirmiş olacağız. Sapanca etrafından ufak bir gezintisi sonrası Kartepe’ye çıkıp çay kahve molası verip burada finişi yapacağız. Her sene 3 tane Türkiye Şampiyonası için yarışımız var bu yarış 2011’in ilk yarışı olacak. Bugün burada bulunan araçların 10 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişen fiyatları var” dedi.

Daha sonra Güral Otel bahçesinde bir araya gelen klasik otomobil tutkunları sırayla otelden çıkış yaparak Sapanca’da ilçesinde tur attılar.

İnşallah bir sonraki ralliye bende katılırım diyeyim bari…

DEVAMINI OKU >> Güral Sapanca Klasik Oto Şenliği…

Ali İtak - 02 Mart 2011

renaultcapture02

Renault, 2010 Paris Otomobil Fuarı’ndaki DeZir konseptinden sonra, şimdi de Captur ile değişimi sürdürüyor.

Crossover konsepti Laurens van den Acker tarafından tasarlanmış ve Megane’dan daha kısa, hafif ve  atletik bir yapısı var. Özel detayları ile Fransız sportmenliğini yansıtmaktadır.

Siyah ve beyaz 22 inç jantlar, düşük tavan çizgisi, keskin ve geniş farlar insanın gözden kaçıramayacağı bir tasarım oluşturmuş. Birde kanatlı kapıları açılınca deymeyin keyfime.

Captur’da bundan sonraki yeni Renault’larda karşımıza çıkacak olan ön ızgarada çok dikkat çekiyor.

Markanın çift turbo beslemeli ilk 4 silindirli motoru olan 1.6 lt’lik dCi dizel 160 HP güç ve 380 Nm’lik tork değerleriyle bu kategoriye yeni standartlar getirmeye aday gibi gözüküyor. Co2 emisyonu sadece 99 gr.

renaultcapture01

Ön cama monte edilmiş uzaktan kontrollü bir de kameraya sahip. 160 beygirlik turbo 1.6 dci motoruyla daha önceki 130 beygirlik motoru geliştiren Renault , dizel otomatik vites (EDC) teknolojisini Captur Konsept’te de kullanmış.

Tavan çıkarılabiliyor ve böylece captur bir crossover coupe’ye dönüşebiliyor.

renaultcapture03

renaultcapture04

DEVAMINI OKU >> Renault Captur…

Ali İtak - 21 Aralık 2010

volkswagen-kai-nalu-futuristic-car-josep-ferriol-01

Josep Ferriol tarafından tasarlanan Volkswagen Kai-Nalu konsept otomobil, onun son yılında tez bir parçası olarak yaratılmıştır. Bu spor otomobilin konsepti , Akdeniz’in dalgaları ve kıyı kayaları esas alınarak tasarlanmıştır. Böylece bu eşsiz tasarım iki farklı unsurdan oluşmaktadır. Tasarımda  Akdeniz’in dalgaları esinlenerek ve tamamen Akdeniz referans alınarak deniz canlandırılmaya çalışılmıştır. Cam üst bölümünde akan özellikleri ve dalgalar,  köşeli, sivri karoseri altında ise sahil kayaları temsil edilmeye çalışılmıştır.

volkswagen-kai-nalu-futuristic-car-josep-ferriol-02

Aracın tekerlekleri ve jantları tasarlanırken bisiklet tekerlekleri referans alındı. Stilize tekerlekler merkezine VW logosu dengeli ve yatay bir şekilde monte edilmiş.

volkswagen-kai-nalu-futuristic-car-josep-ferriol-03

volkswagen-kai-nalu-futuristic-car-josep-ferriol-04

volkswagen-kai-nalu-futuristic-car-josep-ferriol-05

volkswagen-kai-nalu-futuristic-car-josep-ferriol-06

DEVAMINI OKU >> Volkswagen Kai-Nalu Concept…

Ali İtak - 24 Kasım 2010

AMG Nedir.?

mercedes-sl-63-amg

AMG (Aufrecht Melcher Großaspach), Hans-Werner Aufrecht ve Erhard Melcher tarafından 1967 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrindeki Großaspach kasabasında kurulmuş bir modifiye şirketidir. “AMG” bir kısaltma olup; kurucularının soyadları ve bulundukları kasabanın baş harflerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. “AMG; Hans Werner AufrechtEberhard MelcherGroßaspach

AMG kuruluş yıllarının başında, yarış motorlarının test ve dizayn odaklı çalışıyordu. Sonradan büyüme kararı alarak; ısmarlama araç siparişi ve standart mercedes marka otomobillere odaklanmıştır. 1999 yılında Mercedes firması bünyesine katılarak Mercedes’in resmi modifiye şirketi haline gelmiştir. AMG firması araç üretmez. Varolan Mercedes marka araçtan en iyi derecede verim alınması için aracın gerek iç aksamıyla gerekse dış aksamı olan şasesinde modifikasyonlara giderek, varolan aracın ekstrem bir yapıya kavuşmasını sağlar.

AMG firması tarafından dokunulmuş araçlara sertifika verilir. Bu sertifika AMG tesislerinde üretilen her motorun silindir kapağı üzerine yapıştırılır ve bu yapıştırılan sertifika kesinlikle yerinden sökülemez. Taklidi üretilemez çünkü her sertifika üzerinde “özel” bir seri numarası bulunur ve bu seri numarası aracın belirli yerlerinde tekrar edilir.
mercedes_amg
Peki BRABUS Nedir.?
brabus-mercedes-sl-class-02
Mercedes, Smart ve Maybech marka arabalara yüksek performans kazandırmak amacıyla Klaus Brackmann ve Bodo Buschmann tarafından 1977 yılında duseldorf’da kurulmuş modofiye şirketidir. Brabus duruma göre, gerek motor ve diğer iç aksamlarda değişikliğe gidebilir gerekse otomobilin dışı olan şaseye de müdahale ederek aracın aerodinamik bir yapıda olmasını sağlayarak araçtan maksimum verimin alınmasını sağlar.
Sonuçta bu iki firma aynı işi yapan rakip firmalar diyebiliriz herhalde…
İŞTE FARK;
2009 Model G55 BRABUS
2009_brabus_mercedes_benz_g_class_v12_s_biturbo-1280x800
2009 Model G55 AMG
2009-mercedes-benz-g-55-amg-thumb1
Aradaki farkı siz değerlendirin… Seçin Beğenin sizin olsun…

DEVAMINI OKU >> AMG vs BRABUS…

Ali İtak - 24 Mayıs 2010

mf8001

Yeni Mercedes F800 günümüzdeki yakıt seçeneklerinin bir harmanını kullanarak karşımıza çıkıyor. 2012’de karşımıza çıkması beklenen yeni Mercedes ; benzin, elektrik ve hidrojenle çalışabilecek.

F800, doğrudan enjeksiyonlu bilindik bir benzinli motorla, şarj istasyonlarında doldurulabilen bir hibrit modülünün birleşiminden oluşuyor. Bununla beraber koltuk kısımlarının altına yerleştirilmiş hidrojen tanklarıyla, elektrikli kullanımda, dışarıya sıfır yayınım sağlıyor. Dışarıya verilen tek şey ise, saf su buharı.

Bunun dışında, yeni model F800 önceki F700’ün biraz dışına çıkıyor ve biraz daha spor bir görünüme kavuşuyor. Kayarak açılan kapılardan indiğinizde mutlaka havanız değişecektir.

Yeni Mercedes’in 2012 yılında mağazalarda olması beklenirken, F-hücreli hidrojenli versiyonu biraz daha gecikebilir. Fiyatı ise 43.000 dolardan başlayacak gibi görünüyor.

mf8003

Mercedes-Benz F800 Style Research Vehicle

mf8005

DEVAMINI OKU >> Mercedes F800

Ali İtak - 26 Mart 2010

captivaChevrolet Captiva Mart ayında SUV müşterilerine kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Chevrolet Captiva 4X4 modelini satın alanlar için 14 bin TL’ye varan özel indirim fırsatı ve çok özel 69 bin 470 TL’den başlayan büyük fiyat avantajı bekliyor.

Captiva 4×4’teki bu özel büyük avantajlardan 31 Mart 2010 tarihine kadar geçerli olacaktır. 2009 yılında 4×4 SUV-C segment liderliğini elde eden Captiva, tasarım, performansı ve kapsamlı güvenlik ve konfor özellikleriyle 4×4 SUV segmenti müşterilerinden büyük ilgi görüyor.

150 beygir gücünde 2.0 Turbo dizel motor ve otomatik vitesin standart olarak sunulduğu Captiva güvenlik ve konfor donanımlarıyla dikkat çekiyor.

DEVAMINI OKU >> Captiva Mart Ayında 14 Bin Lira Ucuzladı…

Ali İtak - 23 Şubat 2010

yeni touareg-1

İlk olarak 2002 yılında Paris’te tanıtılan ve 2003 yılından itibaren Türkiye’de satılmaya başlayan VW’nin ilk SUV modeli Toureg, yeni yüzünü gösterdi.

Mart ayı başında Cenevre’de tanıtılacak model Nisan ayından itibaren Türkiye’de yola çıkacak. Markanın Scirocco ile başlayan yeni yüzüyle daha dinamik hale gelen Touareg, güçlü motorlara sahip olmaya devam edecek.

Volkswagen tamamen yenilenen Touareg için, teknik açıdan ve marka “VW” açısından büyük yenilikler sunuyor.Touareg çağdaş bir şekilde büyüleyici ve çok amaçlı SUV fikrinden yola çıkmış. Bu fikir ekseninde yüksek verimli motorlarla yaklaşık yüzde 20 daha fazla yakıt tasarrufu, yeni yardım ve güvenlik sistemlerini sunuyor. Touareg  ilk ve tek Avrupalı off-road aracında, bir hibrid versiyonunu kullanan Alman otomobil üreticisi olacak. Benzinli motorlarda 100 kilometrede sadece 8,2 litre yakıt tüketim değerine sahip olacak. Touareg Hybrid ise 50 km / s’ye sadece elektrik modunda ve çok düşük emisyon değerlerinde ulaşacak. Dizel motorlar arasında, Touareg V6 TDI 7,4 litre yakıt tüketimi ile gerçek bir SUV segmentinde en cimri yakıt değerini vermektedir. İster dizel motorlar olsun, ister benzinli motorlar Avrupalı SUV üreticileri arasında ve büyük araç sınıfında en verimli ve cimri motorlara sahip olacaklardır.

Daha önce üretilen küresel ve küçük Tiguan, Volkswagen markasının yeni Touareg modelinin doğumunda öncü rol oynamıştır. Aracın aerodinamik yapısında ve multimedya uygulamalarında zengin artışlar olmuştur. Model biraz daha yere yakın tasarlanmıştır. Tüm motorlar, artık standart sunulan 8 ileri otomatik vitesle ki segmentinde ilk olma özelliğine sahiptir ,önceki modele göre önemli yakıt ekonomisi avantajlarını göstermiştir. Bu vites tipine geçilmesiyle, 100 kilometre için iki litreye yakın yakıt tasarrufu elde edilmektedir.
“4Motion” tüm yeni nesil Touaregler, Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel (4MOTION; dört tekerlekten çekiş tırmanma yeteneği : 31 derece) ile donatılmıştır.

Elektronik klima, multimedya, ABS, ASR ve EDS, off-road görevleri ve eğim iniş yardımcısı, otomatik olarak ve tek tuşla kumanda edilebilmektedir.

Baz versiyonunda zaten standart ekipman olan radyo-CD ve bilgi sistemi 6,5 inç dokunmatik ekrandan kumanda edilmektedir. Bütün yeni modellerde olduğu gibi park freni, düğme tarafından aktive edilir. Tüm versiyonlarda sunulan panoramik sunroof, ışığı bulutlu günlerde bile almanızı sağlar.

Daha çok özelliği var ama inanın yazmakla bitmiyor, benden bu kadar. Bende ortalama bir Touareg aşığı olarak aracı ilk bakışta sevdim ama sanki X5′ in ikiz kadeşi gibi geldi.

yeni touareg-2

yeni touareg-3

yeni touareg-4

yeni touareg-5

yeni touareg-6

yeni touareg-7

yeni touareg-8

DEVAMINI OKU >> Yeni Touareg…

Ali İtak - 15 Şubat 2010

nissan_juke

Nissan, bu yıl içerisinde piyasaya süreceği yeni kompakt Crossover’ının ismini açıkladı:

Nissan Juke
Mart ayında gerçekleşecek Cenevre Motor Show’daki tanıtımının ardından önümüzdeki Ekim ayında satışa sunulacak olan Nissan Juke, Nissan’ın İngiltere’ deki tesislerinde üretilecek.

Yeni model  küçük otomobil segmentinin ihtiyacı olan dinamizm ruhunu bu sınıfa fazlasıyla  kazandıracak.

Nissan, bu  modeliyle Avrupalı kullanıcılara klasik ve geleneksel bir hatchback otomobilin dışında sıradışı bir alternatif sunuyor.

Nissan’ın Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Başkanı Simon Thomas konuyla ilgili olarak;  “Birçok müşterinin çarpıcı dizayn, mükemmel yol tutuş ve sürüş zevkinin kullanıcı dostu teknolojilerle birlikte harmanlandığı bir araç arzuladığını biliyorduk. Yeni Crossover tüm bu benzersiz özellikler ışığında Avrupa’ da emsalsiz bir pazara hitap edecektir” dedi.

Thomas ayrıca, Nissan Qashqai ile Avrupalı araç kullanıcılarının nabzını tutmayı başardı. Bu pazar için çok çalıştık ve yeni crossover ile, Avrupalı müşterilerin isteklerine tam manası ile cevap veren bir araç sunacağımıza inanıyoruz. Yeni modelin Nissan’a yeni jenerasyon ve farklı bir müşteri kitlesi getireceğinden eminiz. Bilindik ve tekdüzeliğe karşı bir duruşla tasarlanan Qashqai ile büyük bir başarı elde ettik. Qashqai’de şu ana kadar 500,000 adetlik bir satışa ulaştık ve Qashqai’den bu yeni modele aktarabileceğimiz sayısız ders ve bilgi birikimimiz var.  Bu sebepten elimizde yeni bir başarının olduğunu şimdiden görebiliyoruz ve bu konuda kendimize güveniyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.
Juke, Qashqai, Qashqai+2 ve Note’un üretildiği Avrupa’nın en verimli üretim yapan fabrikalarından biri olan Nissan’ın İngiltere’deki Sunderland tesislerinde üretilecek.

Tüketiciler, 2003 senesinde Murano modelinin Amerika pazarında satışa sunulması ile, Crossover konsepti ile ilk kez tanışmışlardı. Dinamik tasarım ve bir otomobildeki sürüş konforunun füzyonu olan araçlar aynı zamanda 4 çeker sistemi ile donatılmıştı. Buna ek olarak yüksek sürüş pozisyonu ile sürücülerin görüş imkanları çok daha artmıştı.

Aynı zamanda kutu şeklinde olan klasik SUV tasarımının dışında olan bu araçlar büyük başarı kazanarak yüksek satış adetlerine ulaşmıştı. 2007 senesinde satışa sunulan Nissan Qashqai ile Crossover konsepti ilk kez Avrupa’lı kullanıcılarla tanıştı ve 2,5 sene zarfında yarım milyona yakın kullanıcı Qashqai deneyimini yaşadı.

Diğer fotoğraflar içn Lütfen Tıklayınız…

DEVAMINI OKU >> Nissan Juke…

Ali İtak - 01 Şubat 2010

Güzel bir sanat…

100

101

102

103

Daha çok resim var, merak ediyorsanız lütfen Tıklayınız…

DEVAMINI OKU >> Car Graffiti…

Ali İtak - 27 Ocak 2010

sebringYeniden yapılanma içerisinde bulunan Chrysler, Sebring modelini önümüzdeki yıllarda yenileyecek.

Ancak bu yenileme operasyonuyla birlikte artık Sebring ismini de kullanmayı planlamıyor.

Henüz yeni modelin ismi açıklanmazken daha agresif bir model adı bulunacağı iddia ediliyor.

DEVAMINI OKU >> Chrysler Sebring Tarihe Gömülecek…